Atrakcje

Szczawnica to miejscowość
nie tylko uzdrowiskowa, ale również turystyczna, a zimą narciarska

Szczawnica to małe uzdrowiskowe miasto w powiecie nowotarskim, położone na pograniczu Beskidów Zachodnich i Pienin nad potokiem Grajcarkiem, który jest prawym dopływem Dunajca. Dookoła wznoszą się górskie zbocza, pokryte lasami.  W górskim kurorcie położone są obiekty sanatoryjne, domy wczasowe i pensjonaty. Okolica kojarzy się z aktywnym wypoczynkiem. Latem miejsce to cieszy się obecnością miłośników pieszych wędrówek i podziwiania pienińskich krajobrazów, natomiast zimą zjeżdżają się tu entuzjaści sportów zimowych. Różnorodność przyrodnicza, przystanie flisackie, fascynujące górskie widoki, szeroka baza gastronomic – to wszystko spotkasz wędrując tą trasą. 

Spływ Przełomem Dunajca

To jedna z największych atrakcji regionu. Z powodzeniem nazwać ją możemy wręcz atrakcją na skalę europejską. Przełom Dunajca jest bowiem jednym z najpiękniejszych przełomów na naszym kontynencie. Trasa spływu ma obecnie 15 km długości. Tratwa flisacka, na której będziemy podróżować, składa się z pięciu drewnianych czółen. Są one mocno związane i wymoszczone gałązkami świerku lub jedliny. Łodzią, na której może przebywać 10 dorosłych osób (lub 8 dorosłych i 4 dzieci) kieruje dwóch doświadczonych flisaków. W zależności od aktualnego stanu wody czas trwania spływu wynosi od 2 do 3 godzin. Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października.

Wąwóz Homole w Jaworkach

To jedna z największych przyrodniczych atrakcji Pienin. Jest to głęboko wcięty stromościenny wąwóz w Małych Pieninach na obszarze wsi Jaworki. Skalna część wąwozu jest V-kształtna i osiąga długość 800 metrów. Po wąskim dnie doliny płynie potok Kamionka. Na uwagę zasługują tutaj przede wszystkim jego niezwykłe i malownicze kaskady, które wprawiają w zdumienie.

Plac Dietla

To doskonale wykreowany plac uzdrowiska, który jest też środkiem założenia urbanistycznego opracowanego przez Józefa Szalaya. W najwyższych punktach placu znajdują się willa Holenderka i Dom nad Zdrojami, który wybudowano w miejsce altany, pod którą skrywały się źródła Stefan i Józefina. W związku z tym przez długi czas pełnił funkcję zakładu leczniczego i pijalnie wód. To tutaj można było skorzystać z zabiegów, takich jak kuracja żętycowa czy odpoczynek w nasyconym wyziewami wodnymi powietrzu.

Palenica

Jednym z głównych atrakcji miasta i gminy Szczawnica jest Palenica, na której szczyt dostaniemy się całoroczną czteroosobową koleją linową. Z wierzchołka Palenicy można podziwiać imponujące górskie widoki na panoramę Pienin z Trzeba Koronami i Sokolicą, Tatr oraz Szczawnicę. Warto odwiedzić Palenicę latem nie tylko dla pięknych widoków, ale także, by spędzić czas aktywnie i skorzystać z wielu ciekawych atrakcji, wśród których znajdują się miedzy innymi wyjątkowa ścieżka edukacyjna "Małych Zdobywców Gór" oraz zjeżdżalnia grawitacyjna. Palenica ma także atrakcje dla miłośników jazdy rowerowej. działają dwie downhillowe trasy rowerowe, pierwsza z nich o długości 1200 metrów i druga 1800 metrów. Zimą na Palenicy warto spróbować swoich sił na trasach narciarskich o różnym stopniu zaawansowania. Każdy bez względu na poziom umiejętności narciarskich znajdzie tu trasę odpowiednią dla siebie. Dla najmłodszych dostępny jest przenośnik taśmowy.

Droga Pienińska prowadząca do Czerwonego Klasztoru

Droga Pienińska jest jednym z najpiękniejszych szlaków w Pieninach. Prowadzi wschodnim brzegiem Dunajca i jest alternatywą dla spływu tratwami, gdyż wędrując nią można na spokojnie podziwiać wszystkie najpiękniejsze zakątki przełomu Dunajca. Ma około 10 km długości i prowadzi ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru. Tylko 20% długości traktu przebiega po stronie polskiej, pozostała część po stronie słowackiej. Droga Pienińska jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Szlak jest bardzo dobrze utrzymany, na całej długości stoją ławeczki, kosze na śmieci, wiaty dla turystów oraz tablice informacyjne. Trasa jest zamknięta dla samochodów, można się nią poruszać wyłącznie pieszo lub na rowerze.

Wodospad "Zaskalnik"

To doskonałe miejsce na spacery dla rodzin z dziećmi, kuracjuszy i turystów, także tych poruszających się rowerami. Sam wodospad ma około 5 metrów wysokości i zazwyczaj płynie wolnym, spokojnym rytmem. Watro zobaczyć go także po obfitych opadach, kiedy to zmienia swoje oblicze - nurt potoku stanowczo przyśpiesza i staje się groźny. Wodospad Zaskalnik można odnaleźć w południowo-zachodniej części Radziejowej, niedaleko Sewerynówki. Jego wody są krystalicznie czyste a przy słonecznej pogodzie staje się pięknym miejscem, w którym warto spędzić trochę czasu.

Promenada nad Grajcarkiem

Promenada w Szczawnicy to obecnie najdłuższy deptak w Polsce mający aż 1800 metrów długości. Deptak rozpoczyna się pod dolną stacją kolejki linowej na Palenicę i łączy się ze ścieżką pieszo - rowerową prowadzącą na Słowację wzdłuż Dunajca. Na Promenadzie nad Gajcarkiem są ławeczki, na których można odpocząć oraz mosty prowadzące na drugą stronę potoku, m.in. Most Zakochanych. Jest też wiele elementów małej architektury, ażurowe altanki, ozdobne palisady, klomby z ciekawą roślinnością. Oświetlenie promenady czyni ją piękną i użyteczną także po zmroku. Jest tu zwykle cicho, malowniczo, słychać szum płynącej wody. Cenne jest to, że cały praktycznie deptak jest na płaskim terenie, co jest ważne dla kuracjuszy ze schorzeniami narządu ruchu. Jest on dopełnieniem funkcji turystyczno-uzdrowiskowej, którą pełni Szczawnica. A ponadto dzięki temu Promenada nad Grajcarkiem w Szczawnicy idealnie nadaje się też dla rodzin z małymi dziećmi, bo spacer z wózkiem promenadą to sama przyjemność

Szlaki turystyczne

Do charakterystycznych szlaków turystycznych w Pieninach należą trasy prowadzące przez Wąwóz Homole, Jarmuty, Bryjarkę i oczywiście Sokolicę - Trzy Korony - Wąwóz Szopczański. Każdy turysta powinien również wybrać się do rezerwatu Białej Wody, gdzie charakterystyczne są widoki malowniczych skałek, progów skalnych tworzących przełomy i niesamowite wodospady.